Trasa 5 – Transgraniczna Soszów – Nydek (Cz)

Start: Rynek w Wiśle, pl. B. Hoffa
Meta: Rynek w Wiśle, pl. B. Hoffa
Długość: 31 km
Suma podjazdów: 1140 m
Średni czas: 4-5 godz.
Trudność: 4/5 – trudna /bardzo trudna

Przebieg trasy:
Rynek w Wiśle (429) – Jawornik – Soszów Schronisko (798) – Mały Soszów (762) – Przełęcz Beskidek (684) – Střelma (495)(cz) – Nydek (403)(cz) – Filipka (762)(cz) – Mały Stożek (843) – zbocze Stożka (900) – Mały Stożek (843) – Kobyla Skała (716) – Siglany (599) – Rynek w Wiśle.

Charakterystyka trasy:
Druga pod względem trudności z tras „MTB Beskidy Wisła”. Jej atutem jest trans graniczność, gdyż zawitamy na czeską stronę Beskidów i odwiedzimy gminę Nydek. Na trasie spotkamy kilka bardzo trudnych zjazdów i kilka trudnych podjazdów. Jeden z nich możemy pominąć, oszczędzając tym samym siły dzięki „kanapie” wyciągu Soszów. Trasa jest malownicza pod względem widokowym i niezwykle urozmaicona terenowo, przejedziemy praktycznie po każdym rodzaju nawierzchni.
Polecamy ją średniozaawansowanym i zaawansowanym rowerzystom. Pierwszym, godnym odnotowania miejscem jakie napotkamy jest Schronisko na Soszowie, jedno z najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Fragment trasy pokonujemy wzdłuż granicy polsko – czeskiej o czym świadczyć będą słupy graniczne. Kolejnymi miejscami wartym zatrzymania się będzie szczyt Filipki oraz Krzakowska Skała z rewelacyjnym widokiem na centrum Wisły.

W drogę:
• Startujemy z Rynku, następnie głównym deptakiem w kierunku Ustronia, przekraczamy ul. Kolejową i kierujemy się do ul. Lipowej. Po prawej stronie mijamy Zameczek Myśliwski Habsburgów (obecną siedzibę PTTK o/Wisła) a po lewej kościół, przejeżdżamy pod małym wiaduktem kolejowym, na rozwidleniu prosto za znakami czerwonego szlaku rowerowego. Wyjeżdżamy w Jaworniku.
<1,8 km> – /asfalt, płyty chodnikowe/

• Jedziemy długim prostym odcinkiem ul. Jawornik i ul. Cieślarów aż do dolnej stacji wyciągu Soszów.
<3, 5 km> – /asfalt i płyty chodnikowe/

• Wyjeżdżamy koleją linową lub stromym podjazdem ul. Cieślarów do niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do Schroniska na Soszowie.
<1, 6 km> – /płyty drogowe , droga leśna/

• Czerwonym szlakiem turystycznym kierujemy się w kierunku Czantorii, lekkim podjazdem zdobywamy Mały Soszów następnie dojeżdżamy do Przełęczy Beskidek (trudny zjazd).
<2, 2 km> – /ścieżka leśna/

• Za słupem granicznym skręcamy w lewo na czeską stronę, zielonym szlakiem zjeżdżamy stromą ścieżką leśną do miejscowości Střelma, od tego miejsca przyjemnym asfaltowym zjazdem docieramy do centrum Nydku.
<3, 8 km> – /ścieżka leśna i asfalt/

• Na „pseudo rondzie” kierujemy się w lewo, po przejechaniu ok. 400 m (po lewej stronie mijamy drewniany kościółek) na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez mostem i kierujemy się drogą asfaltową za czerwonym szlakiem turystycznym. Po przejechaniu ok 1, 5 km na skrzyżowaniu skręcamy w prawo za znakami ścieżki rowerowej.
<1,8 km> -/asfalt/

• Rozpoczynamy długi podjazd na Filipkę, po lewej stronie podziwiać możemy szczyty Czantorii,
Soszowa, Cieślara i Stożka. Dojeżdżamy do małego baru na Filipce.
<4,2 km> – /asfalt, ścieżka leśna/

• Jedziemy dalej drogą gruntową czerwonym szlakiem turystycznym. Na skrzyżowaniu za drewnianą chatką prosto aż do szczytu Filipki, gdzie miniemy „kamień graniczny” oraz zadaszony punkt odpoczynkowy. Dalej jedziemy czerwonym szlakiem, który po przejechaniu ok 700 m skręca w lewo w las, my natomiast pozostajemy na głównym trakcie. Przed nami krótki łagodny zjazd, przy skrzyżowaniu czerwonego szlaku z żółtym wybieramy ten ostatni. Rozpoczynamy bardzo trudny technicznie podjazd aż do końca żółtego szlaku.
<3,4 km> – /ścieżka leśna/

• Kierujemy się w lewo (zjazd) za znakami czerwonego szlaku, po przejechaniu przełęczy podjeżdżamy na Mały Stożek. Na pierwszym skrzyżowaniu, przed dawną budką pograniczników skręcamy w prawo i trzymamy się żółtego szlaku, po krótkim zjeździe płytami drogowymi
zmieniamy szlak na niebieski, którym kierujemy się prosto. Rozpoczynamy łagodny podjazd po płytach. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i wjeżdżamy w las. Po minięciu kilku gospodarstw, za szlakiem niebieskim, skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Krzakowskiej Skały – jednego
z ciekawszych punktów widokowych na trasie.
<4,2 km> – /ścieżka leśna, droga utwardzona, płyty drogowe /

• Zjeżdżamy w dół drogą, odbijamy w prawo za szlakiem, następnie rozpoczynamy bardzo trudny zjazd szlakiem, który doprowadza nas do górnej stacji wyciągu Siglany. Dalej szlakiem dojeżdżamy do ul. Ochorowicza
<1,7 km> – /trudny szlak kamienisty, ścieżka leśna/

• Po minięciu przejazdu kolejowego zjeżdżamy do ruchliwej ul. 1 Maja. Kierujemy się w lewo do ronda na Oazie, które pokonujemy pierwszym zjazdem w prawo. Po przejechaniu przez most skręcamy w lewo w ścieżkę rowerową ciągnącą się wzdłuż Wisły. Przejeżdżamy następnie przez ul. Olimpijską i dalej ścieżką spacerową dojeżdżamy do kładki, skręcamy w lewo, mijamyAmfiteatr i wjeżdżamy na Rynek.
<2,8 km> – /asfalt, ścieżka rowerowa/

Preferowany sprzęt:
Zdecydowanie rower górski, amortyzowany, rekomendujemy „full suspension”
Zalecane opony:
Szerokie, z grubym bieżnikiem, odporne na przebicie.
Odcinki „ z buta”:
– brak
Uwaga na:
– trudny zjazd zielonym szlakiem turystycznym z Przełęczy Beskidek,
– trudny zjazd spod Stożka czerwonym szlakiem turystycznym,
– trudny zjazd spod Krzakowskiej Skały niebieskim szlakiem turystycznym

 

 
Track GPS 5-Centrum-Soszow-Nydek-Filipka-M-Stozek-Centrum