Trasa 3 – Szlakiem Wiślańskich Atrakcji

Start: Rynek w Wiśle, pl. B. Hoffa
Meta: Rynek w Wiśle, pl. B. Hoffa
Długość: 24 km
Suma podjazdów: 1120 m
Średni czas: 2 godz. do 2 godz. 30 min.
Trudność: 3 – średnia

Przebieg trasy:
Rynek w Wiśle (429) – Nowa Osada – Wisła Malinka – Cieńków Niźni (798) – Mały Soszów (720) – Wisła Czarne – Zapora na Jeziorze Czerniańskim (539) – Zamek Prezydenta RP (660) – Przełęcz Szarcula (763) – Kubalonka (761) – zbocze Góry Głębiec (804) – Kozińce (775) – Groń (ul. Spacerowa) – Jonidło – Rynek w Wiśle

Charakterystyka trasy:
Jedna z ciekawszych tras pod względem widokowym. Spotkamy na niej ciekawe atrakcje turystyczne m.in.: szczyt Cieńkowa z niezwykłym drzewem, zaporę na Jeziorze Czerniańskim czy Zamek Prezydenta RP. Pierwszy stromy podjazd możemy pokonać wyciągiem krzesełkowym. Większość trasy stanowi nawierzchnia asfaltowa co w zdecydowanej mierze ułatwi nam podjazdy. Trasa nie należy do trudnych, lecz ze względu na sumę podjazdów nie polecamy jej zupełnym amatorom kolarstwa MTB.

W drogę:
• Z rynku kierujemy się w stronę Amfiteatru i mijamy mostek przez Wisłę, za którym w prawo podążamy za ścieżką rowerową w górę rzeki. Przejeżdżamy przez ul. Olimpijską, Wyzwolenia oraz mijamy Ośrodek Sportowy Jonidło. Przy moście obok Hotelu Polonia wjeżdżamy na drogę główną, którą dalej w kierunku Szczyrku docieramy do skrzyżowania na Wisła Czarne. Podążamy dalej na Szczyrk. Po prawej stronie mijamy Skocznię im. A.Małysza i zaraz za nią wjeżdżamyw ścieżkę rowerową wiodącą wzdłuż potoku Malinka aż do parkingu przy Kolei Linowej Cieńków.
< 6,7 km > – /kostka brukowa, asfalt, ścieżka rowerowa/

• Tutaj możemy wybrać wyjazd Koleją Linową Cieńków, lub jazdę dalej.

• Jadąc dalej kierujemy się ścieżką wzdłuż rzeki, następnie dojeżdżamy do drogi głównej gdzie na pierwszym moście przekraczającym potok skręcamy w prawo. Następnie na skrzyżowaniu po 200 m skręcamy w prawo (kierujemy się za spacerowym szlakiem niebieskim). Dalej krętą drogą jedziemy w górę. Dojeżdżamy do stromego płytowego podjazdu prowadzącego prawie na górę Cieńków Niźni. Po dotarciu na górę możemy wybrać od razu zjazd w dół, ale polecamy odwiedzenie jednego z najpiękniejszych miejsc w Wiśle – magiczne drzewo na Cieńkowie, zapierający dech w piersiach widok.
< 2,3 km > – / ścieżka rowerowa, asfalt, płyty drogowe/

• Kierujemy się drogą w dół między domami (niebieski szlak spacerowy). Zjazd jest dosyć trudny. Po około 1,3 km dojeżdżamy do drogi głównej gdzie skręcamy w prawo. Dalej na skrzyżowaniu z trójkątnym skwerem jedziemy prosto, przed szlabanem skręcamy w prawo a następnie w lewo w ul. Nad Zaporą. Dojeżdżamy nad zaporę gdzie z leśnej ścieżki podziwiamy brzeg Jeziora Czerniańskiego. Następnie wyjeżdżając z lasu i kierując się w dół wjeżdżamy na zaporę.
< 2,6 km > – /asfalt, droga leśna, ścieżka leśna /

• Przejeżdżamy zaporę, drogą główną kierujemy się w lewo. Na Skrzyżowaniu skręcamy w prawo (kierunek Zamek Prezydenta RP). Mijamy Dolny Zamek, następnie Górny Zamek i dalej drogą
w górę wspinamy się na przełęcz Szarcula. Od tej przełęczy do przełęczy Kubalonka droga wiedzie prawie po płaskim.
< 4,5 km > – /asfalt /

• Od przełęczy kierujemy się na parking po prawej stronie, z którego bardzo niepozornie zaczyna się asfaltowa droga, która wiedzie nas na najwyższy punkt na trasie – zbocze Góry Głębiec, z którego mamy już tylko zjazd z bardzo krótkimi wyjątkami. Cały czas kierujemy się główną drogą, która zmieni się w płyty, później znowu w asfalt i znowu w płyty, po drodze spotykamy zielony szlak, którym możemy się wspomagać w nawigacji. Należy bardzo uważać na zjazd z Kozińców. Płyty są bardzo strome. Następnie dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym dalej za zielonym szlakiem jedziemy prosto (a nie główną drogą w lewo!). Mijamy po lewej stronie Karolowy Dwór i dalej spotykamy kolejne skrzyżowanie. Droga główna prowadzi w prawo, my wybieramy jazdę nieubitą nawierzchnią prosto (należy uważać na duże kamienie na drodze). Można kierować się także zielonym szlakiem dalej (za drogą główną), wtedy zjedziemy ul. Na Groń w okolice mostu przy Hotelu Polonia – łatwiejszy wariant. Jadąc dalej mamy więcej możliwości widokowych. Dojeżdżamy do zjazdu po kostce brukowej i niedługo dalej skręcamy w prawo przed pomarańczowym budynkiem i kierujemy się w dół do kładki na Wiśle, przy Ośrodku Sportowym Jonidło.
< 5,4 km > – / asfalt, płyty, nieubita droga, kostka brukowa /

• Za mostkiem kierujemy się w lewo i ścieżką pieszo/rowerową dojeżdżamy do skrzyżowania ul. Wyzwolenia i Konopnickiej. Przy tej ostatniej ładną ścieżką rowerową dojeżdżamy do Centrum Wisły.
< 2,5 km > / ścieżka rowerowa /

Preferowany sprzęt:
Rower górski, amortyzowany.
Zalecane opony:
Szerokie, z grubym lub średnim bieżnikiem.
Odcinki „ z buta”:
Brak.
Uwaga na:
– stromy zjazd po płytach drogowych z Kozińców


Track GPS
3b-Centrum-Cienkow-Zameczek-Kubalonka-Kozince-Jonidlo-Centrum