Trasa 1 – Na Skolnity

Start: Rynek w Wiśle, pl. B. Hoffa
Meta: Rynek w Wiśle, pl. B. Hoffa
Długość: 10 km
Suma podjazdów: 365 m
Średni czas: 1 godz. 30 min.
Trudność: 2/3 – łatwa/średnio trudna

Przebieg trasy:
Rynek w Wiśle (429) – Dziechcinka – zbocze Wierch Skolnity (698) – Jawornik – Rynek w Wiśle.

 Charakterystyka trasy:
Dobra trasa dla początkujących i ewentualnie średniozaawansowanych „górali”. Wspinamy się na Skolnity (chyba, że wybierzemy opcję wyjechania wyciągiem). Potem już tylko dość przyjazny zjazd. Ze względu na stromość jego ostatniego fragmentu, po płytach drogowych, zalecamy dużą ostrożność. Powrót doliną Jawornika do Centrum to już tylko rekreacyjna przejażdżka.

W drogę:
• Z Rynku w Wiśle kierujemy się głównym deptakiem w stronę kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Za Kościołem kierujemy się ul. Olimpijską w lewo, następnie za mostem w prawo na ścieżkę pieszo-rowerową. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia skręcamy w prawo przez most na rondo, z którego wyjeżdżamy drugim wyjazdem – kierunek Dziechcinka. Dalej mijając wiadukt kolejowy kierujemy się w górę i skręcamy w drugi (!) wjazd na ul. Strażacką w prawo, jadąc do góry miniemy warsztat samochodowy.
< 2,2 km > – /ścieżka rowerowa, asfalt /

• Wjeżdżamy w ul. Skolnity, za czerwonym szlakiem spacerowym kierujemy się cały czas w górę. Na skrzyżowaniu prosto. Po lewej stronie mijać będziemy przekaźnik telefonii komórkowej i dojeżdżamy do górnej stacji najnowszej z kolei linowych w Wiśle. (Opisane do tego momentu fragmenty trasy możemy ominąć wyjeżdżając wyciągiem Skolnity praktycznie z samego Centrum Wisły przy ul. Kolejowej)
< 2,0 km > – /asfalt, płyty drogowe, droga leśna /

• Dalej prosto po płytach drogowych. Dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie pozostawiamy zielony szlak turystyczny i czerwony szlak spacerowy i podążamy żółtym szlakiem spacerowym, aż do doliny Jawornik. Na drodze należy uważać na długi, stromy i miejscami niebezpieczny zjazd.
< 2,1 km > – / płyty drogowe, droga leśna /

• Wjeżdżając na ulicę główną kierujemy się w prawo (w dół) i jedziemy tak aż do mostu na rzece Wiśle, przed którym skręcamy w prawo. Dalej ścieżką rowerową, po przejechaniu pod małym wiaduktem kolejowym, wjeżdżamy w ul. Lipową, następnie mijamy Główny Dworzec PKP, skąd Centrum Miasta oddalone jest o przysłowiowy rzut kamieniem..
< 3,7 km > – / asfalt, ścieżka rowerowa /

Preferowany sprzęt:
Rower górski lub ewentualnie amortyzowany trekkingowy.
Zalecane opony:
wąskie, średnio-szerokie semislick lub z niskim bieżnikiem
Odcinki „ z buta”:
Brak.
Uwaga na:
– zjazd ze Skolnitego.

 

 

Track GPS 1-Centrum-Polana-Dobka-Szemkow-Centrum