Start: Rynek w Wiśle, pl. B. Hoffa
Meta: Rynek w Wiśle, pl. B. Hoffa
Długość: 16 km
Suma podjazdów: +/- 30 m (1 wariant)/ 360 m (2 wariant)
Średni czas: 1 godz. do 1 godz. 30 min.
Trudność: 1 – bardzo łatwa (1 wariant) 2/3 – łatwa/średnio trudna (2 wariant)
Suma podjazdów: 666
Średni czas: 2 godz. 30 min.
Trudność: 3/4 – średnio trudna/trudna
Przebieg trasy:
Rynek w Wiśle (429) – Nowa Osada, – zbocze góry Grapa (700) – Smrekowiec (853) – Trzy Kopce Wiślańskie (810) – Kamienny (791) – oś. Jarzębata – Rynek w Wiśle.
Charakterystyka trasy:
Na trasie napotkamy kilka niezbyt długich, lecz wymagających pod względem technicznym, podjazdów. Alternatywą będzie wyjazd „kanapą”, w tym przypadku będzie to kolej linowa na Nowej Osadzie. O ile przy pozostałych trasach pozwoli nam to na bezwysiłkowe pokonanie pewnej
wysokości, to tym razem droga do dolnej stacji wyciągu również stanowi podjazd. Nawierzchnia jaką będziemy w większości jechać to ścieżki i drogi leśne, na których może być mokro i błotniście. Niewygody te wynagrodzą nam z pewnością widoki, które będziemy mogli podziwiać. Zwłaszcza ze Smrekowca, Trzech Kopców Wiślańskich i niezwykle malowniczy zjazd z Kamiennego.
W drogę:
• Od Rynku – kierujemy się w stronę Amfiteatru i dalej przez kładkę na rzece, następnie w prawo ścieżkami pieszo rowerowymi wzdłuż Wisły dojeżdżamy do Ośrodka Sportowego Jonidło, po drodze przekraczamy ul. Olimpijską oraz Wyzwolenia. Po dotarciu do miejsca gdzie ścieżka rowerowa wychodzi na ul. Wyzwolenia mamy alternatywę – czy Koleją Linową Nowa Osada czy rowerem w górę.
< 2,7 km > – / ścieżka rowerowa /
• /wariant Kolej Linowa Nowa Osada/ Ścieżką rowerową dojeżdżamy do mostu przy hotelu Polonia i dalej drogą główną kierujemy się w prawo. Następnie dojeżdżamy do przystanku PKS i skręcamy w lewo za znakami na Kolej Linową. Krótki stromy podjazd, wsiadamy na krzesełka i od górnej stacji kierujemy się lekko w dół w lewo (patrząc od dolnej stacji), dojeżdżamy do skrzyżowania ścieżki z drogą z płyt drogowych.
< 1,6 km > – / ścieżka rowerowa, asfalt, płyty drogowe /
• /wariant rower/ Przekraczamy ul. Wyzwolenia aby wjechać w ul. Gościejów, po przejechaniu ok. 50 m kierujemy się w prawo przez mostek (ul. Wypoczynkowa). Podjazd w górę po asfalcie. Następnie zaraz przed DW Beskidy, na rozwidleniu skręcamy drogą w lewo, którą cały czas
jedziemy w górę. Ostatni fragment drogi wiedzie po płytach, dojeżdżamy do lasu.
• Dalej w las drogą leśną. Po prawej stronie miniemy charakterystyczną polanę ogrodzoną wysokim drewnianym płotem. Wjeżdżamy między zabudowania, z dwóch niepozornych leśnych ścieżek wybieramy tą z prawej. Rozpoczynamy trudny, kamienisty podjazd na zbocze góry Grapa. Gdy dojeżdżamy do płaskiej drogi leśnej kierujemy się w prawo. Tam spotykamy leśne skrzyżowanie i kierujemy się zielonym szlakiem w górę, gdzie wyjeżdżamy trudnym podjazdem pod Czupel.
< 2,8 km > – / ścieżka leśna, droga leśna /
• Jedziemy dalej za zielonym szlakiem, po stromym, ale krótkim zjeździe wjeżdżamy na szczyt Smrekowca. Tam możemy od razu skręcić w lewo ścieżką, lub szlakiem w prawo i przy spotkaniu ze szlakiem żółtym bardzo ostro w lewo. Drogą leśną, której dziury nadsypane są nieprzyjemnym dla opon tłuczniem, dojeżdżamy na Trzy Kopce Wiślańskie do Przytuliska „Telesforówka”.
< 2,9 km > – / droga leśna /
• Po obowiązkowym zdjęciu z kolorowym garbusem, za żółtym szlakiem, jedziemy już cały czas w dół z krótkimi wyjątkami do Centrum miasta. Po dojechaniu do drogi asfaltowej ul. 11 Listopada już cały czas trzymamy się jej aż do skrzyżowania z ul. Olimpijską. Skręcamy w lewo i po przekroczeniu rzeki Wisły skręcamy na bulwar w prawo. Dojeżdżamy do Amfiteatru, meta na Rynku
jest już w zasięgu naszego wzroku.
< 6,0 km > – / droga leśna, płyty drogowe, asfalt, kostka brukowa /
Preferowany sprzęt:
Rower górski, amortyzowany.
Zalecane opony:
Średnio-szerokie ze średnim lub wysokim bieżnikiem.
Odcinki „ z buta”:
Brak.
Uwaga na:
– leśną kamienistą ścieżkę przy podjeździe na zbocze Grapy,
– trudny technicznie podjazd i zjazd z Czupla.